Toros Tarım’ın 100. yıla özel hazırladığı reklam filminde Atatürk, yapay zekâ teknolojisiyle “Cumhuriyet” mesajı verdi

Toros Tarım, Cumhuriyet’in 100. yılına özel “Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında Bir Genç” adıyla çok özgün bir reklam filmi hazırladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kucağında kundakta bir bebek olarak gösterilen Cumhuriyet’in büyüyüp, gelişip “100 yaşında bir genç” olmasına tanıklık ettiğimiz filmde, kurucu önderimizin ‘’Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’’ sözleri, yapay zekâ tarafından seslendirildi.

Cumhuriyet’in 100. yılına sayılı günler kala Toros Tarım, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı özel bir reklam filmiyle kutluyor. Cumhuriyet’in vücut bulmuş şekilde bebeklik çağından gençliğe kadar gelişiminin tasvir edildiği özgün reklam filminde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri, yapay zekâ tarafından seslendirildi. 

Prodüksiyonluğunu Pine Up Medya’nın, yönetmenliğini ise Cem Kılıç’ın üstlendiği reklam filminde Cumhuriyet’in kuruluşu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kucağında kundakta bir bebek olarak başlıyor ve yaş alarak günümüze ulaşan 100 yaşında bir genç olarak sembolize ediliyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü oyuncu Burhan Güven’in canlandırdığı filmde, Cumhuriyet’in farklı yaşlarını temsil eden rollerde ise Özgür Özdemir, Faruk Çeliker ve Arif Can yer alıyor.

Meclis tarafından onarılan kayıtlar baz alındı

Hazırlık aşaması 17 gün, çekimleri ise 3 gün süren bu özel çalışmada 30 kişilik profesyonel  bir ekip görev alırken, ses kayıtları Fonetik Studio tarafından gerçekleştirildi. Reklam filminin müziği ise özel olarak aranje edildi ve lisanslandırıldı. Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözleri ile son bulan filmde kurucu önderimiz yapay zekâ ile seslendirildi. TBMM tarafından onarılmış ses kayıtları baz alınarak ve Ankara’da ODTÜ Teknopark ekibi tarafından klonlanarak yapılan seslendirme ile Atatürk’ün bize bıraktığı emaneti anlatan sözleri, tekrar hayat bulmuş oldu.

KÜNYE
Yapımcı Şirket: Pine Up Medya
Yönetmen: Cem Kılıç
Senaryo: Server Uraz & Sercan Mega
Kreatif Direktör: Sercan Mega
Sanat Yönetmeni: Pırıl Yitmen
Müzik: Fonetik Stüdyo
Metin Yazarı: Aylin Uraz
Görüntü Yönetmeni: Can Narin
Görsel Efekt Artist: Talha Dumanoğlu 
Seslendirme: Gökhan Ateşoğlu
Kurgu: Can Narin 
Ses Klonlama: ODTÜ Teknopark
Renk: Emre Karagöz

Reklam filmini izlemek için tıklayın.