Toros Tarım’dan sanayi-üniversite işbirliği için örnek girişim

Toros Tarım, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Ankara ve Mersin Üniversiteleri ile iki ayrı proje için işbirliği yapacak. Projelerin imza töreni T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımlarıyla 24 Ocak’ta yapıldı.

Ülkemizin 2023 yılı hedefleri kapsamında sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının sanayi-üniversite işbirliği çerçevesinde yetiştirilmesi, sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi ve araştırma altyapısı-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı’na destek veren Toros Tarım, iki farklı proje ile programdaki yerini aldı.

Bitki besleme alanında Türkiye’nin ilk Ar-Ge merkezi olarak 2017 yılında Mersin’de faaliyete geçen Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, TÜBİTAK’ın 2244 Sanayi Doktora Programı çağrısı kapsamında iki farklı proje için Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Suna Ertunç ve Mersin Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Hakan Aslan ile ortak bir çalışma yürüttü. Toros Tarım yönetim ekibinin liderliğinde şirketin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen ve Ar-Ge Merkezi çalışanlarından Dr. Merve Kaya, Dr. Ahmet Ozan Gezerman ve Ar-Ge Uzmanı Melike Oğuz’un katkılarıyla geliştirilen projeler TÜBİTAK’a sunularak onaylandı.

TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında desteklenmeye değer bulunan 33 üniversite, 77 firma, 120 proje ve 517 doktora öğrencisinin yer aldığı projelerin imza töreni T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımlarıyla 24 Ocak 2019 günü TÜBİTAK Feza Gürsey Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

İmza törenine Toros Tarım adına Mersin İşletme Genel Müdür Yardımcısı Emin Yıldız ve Araştırma Planlama Koordinasyon Genel Müdür Yardımcısı Nermin Aka’nın yanı sıra işbirliği yapılan Ankara ve Mersin Üniversitelerinden de geniş bir katılım oldu. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Rektör Yardımcısı Ayhan Elmalı ve Prof. Dr. Sibel Ayşıl Özkan, Proje Yürütücüsü Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Suna Ertunç ile Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı adına Prof. Dr. Ali Kaya ve Proje Yürütücüsü Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Arslan törende hazır bulundu.

Bu proje desteği ile ülkemiz sanayisinin ihtiyaç duyduğu doktoralı Ar-Ge personelinin yetiştirilmesi planlanıyor. Kabul edilen iki proje kapsamında, her proje için 3 ve toplamda 6 doktora öğrencisi desteklenecek olup, Toros Tarım’ın ihtiyaçları doğrultusunda 84 ay boyunca üniversite destekli bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdürülecek. Bu proje ile şirketin yetişmiş Ar-Ge personeli ihtiyacının karşılanmasına da katkı sağlanacak.