Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında

Turkishtime tarafından her yıl düzenlenen Ar-Ge 250 araştırmasının sonuçları belli oldu. 2022 yılında en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketlerin yer aldığı araştırma sonuçlarına göre Toros Tarım Ar-Ge Merkezi Türkiye genelinde 310., Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ise 449. sırada yer aldı. Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ayrıca Tohumculuk ve Bitki Islahı sektöründe en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 6. firma oldu.

Ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime, bu yıl 10’uncusunu gerçekleştirdiği “Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması sonuçlarını açıkladı. Şirketlerin KAP platformunda paylaştıkları verilere ve kendilerine gönderilen anketlere verdikleri yanıtlara dayanarak hazırlanan listede, 2022 yılında Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan ilk 500 şirketi arasında Toros Tarım Ar-Ge Merkezi ile Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi de yer aldı.

Araştırmaya göre Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, 12.101.161 TL tutarındaki Ar-Ge yatırımıyla Türkiye genelinde 310. sırada yer buldu. 29 kişilik bir ekibin görev aldığı Ar-Ge Merkezi’nde 2022 yılı itibarıyla yürütülen proje sayısı ise 13 olarak belirtildi.

Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ise aynı listede 10.813.000 TL tutarındaki Ar-Ge yatırımı ile 449. sırada yer aldı. 21 Ar-Ge personelinin görev aldığı ve 15 projenin yürütüldüğü Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi, Tohumculuk ve Bitki Islahı sektöründe ise en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 6. firma oldu. Her iki Ar-Ge Merkezi de, ilgili araştırma kapsamında açıklanan “Ar-Ge Yıldızları” listesinde de yer buldu.

Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Genel Müdürü Ahmet Eren: “Ar-Ge yatırımlarına devam edeceğiz”

Bu başarılı sonuçlar hakkında konuşan Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Genel Müdürü Ahmet Eren, küreselleşme ve teknolojik değişimlerin etkisi ile birlikte, artık şirketlerin rekabette önde olabilmeleri ve daha sürdürülebilir bir dünyaya hizmet edebilmeleri için Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirerek, yenilikçi ürünler ortaya koyabilmelerinin bir zorunluluk haline geldiğini hatırlattı. Günümüzde Ar-Ge ve inovasyonun ekonomik büyümenin en önemli bileşeni olduğunu belirten Ahmet Eren, sözlerine şöyle devam etti:

“İnovasyon, artık her düzeyde rekabet edebilmenin ana şartlarından biri. Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu olarak gerek gübre üretimi gerekse tarımsal üretim alanında Ar-Ge faaliyetlerine önemli yatırım yapıyoruz. Gıda zincirinin başlangıç noktası olan tarımın gelişmesini çok yönlü bir süreç olarak görüyor ve kurulduğumuz günden bu yana bu süreçte etkin rol almayı şirket politikası olarak benimsiyoruz. Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, bitki besleme alanında Türkiye’de kurulmuş ilk Ar-Ge merkezi. Burada gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Türk tarımını teknolojik yeniliklerle tanıştırmayı, çiftçinin verimliliğine katkı sağlayacak yeni ürünler geliştirmeyi ve çevre dostu ürünlerle sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Etkin bitki beslemeye yönelik yeni nesil gübreler geliştirilmesi, döngüsel ekonomi ve atık azaltımı, verimsiz tarım topraklarının ıslahına yönelik ürün, teknoloji ve işbirlikleri geliştirilmesi, dışa bağımlılığı azaltacak ürün ve hammaddeler geliştirilmesi ve dijital tarım uygulamalarına yönelik projeler, hem Toros Tarım’ın geleceğine hem de ülkemizin tarıma dayalı ekonomisine yön verecek çalışmalarımızın başlıklarını oluşturuyor. Ar-Ge merkezindeki çalışma arkadaşlarımız, bilime katkı sağlayan yayınlar ve  çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ulusal ve uluslarası düzeyde yaptığımız işbirlikleri, gübre sektörünün hem Türkiye’de hem de dünyadaki gelişimine hizmet ediyor.

Tekfen Tarım Agripark Ar-Ge Merkezimiz ise özellikle tohum ıslahı alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk tarımına büyük katkı sağlıyor. Çalışmaları dünya çapında bilim çevrelerinin takdirini kazanan ve ödüllere layık görülen her iki merkezimizin de Türkiye’nin önde gelen 500 Ar-Ge Merkezi arasına girmesinden mutluluk duyuyoruz. Bu yöndeki çaba ve yatırımlarımızı önümüzdeki yıllarda artırarak sürdüreceğiz.”