Toros Tarım İSO 500’de 56. sırada

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) her yıl merakla beklenen Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO 500) araştırmasının 2021 sonuçları açıklandı. Türkiye’nin en büyük gübre üreticisi Toros Tarım, 2021 yılında sergilediği başarılı performansıyla Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında bir basamak yükselerek 56. sırada yer aldı. “İSO 500” araştırması, üretimden satışlar kriterine göre hazırlanıyor. Toros Tarım 2020 yılında 57. sırada bulunuyordu.

Bu başarı hepimizin!

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Hakan Göral, pandemi sonrasında dünyadaki emtia fiyatlarındaki artışa paralel olarak gübre fiyatlarında da yüksek seviyelerde bir artış yaşandığını hatırlatarak, bu durumun tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gübre tüketimini olumsuz etkilediğini belirtti.

Göral, “2021 pek çok bakımdan olağanüstü bir yıl oldu. Artan hammadde ve gübre fiyatları ile birlikte döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle hayli zorlandığımız bir yıl geçirdik. Dünyada ve Türkiye’de çiftçiler gübreye erişmekte zorluk çektiler. Pazardaki daralmaya ek olarak gübre ihracatına getirilen yasaklama da üretim kapasitemizi olumsuz etkiledi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen İSO 500 listesinde bir üst sıraya yükselmemizi çok değerli buluyorum. Bizi gururlandıran bu başarı, bu topraklar için alın teri döken Türk çiftçisinin, yurdun dört bir yanında Türk tarımına hizmet veren Toros Tarım bayilerinin ve tarlada, ofiste, şevkle çalışan Toros Tarım çalışanlarının ortak başarısıdır,” şeklinde konuştu.