Toros Tarım, “Gelecekte Diyarbakır’ın Tarımsal Perspektifi Çalıştayı”na destek verdi

Bölge tarımının geleceğine ışık tutmak amacıyla “Gelecekte Diyarbakır’ın Tarımsal Perspektifi Çalıştayı” 9-10 Haziran tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Toros Tarım, “Tarımsal Üretim”, “Tarımsal Sanayi”, “Tarımsal Ticaret” ve “Tarımsal Finansman” başlıklarını kapsayan geniş katılımlı çalıştayın destekçileri arasında yer aldı. 
 
Önemli bir tarım merkezi olan Diyarbakır’da çok sayıda kuruluşun katılımı ile gerçekleştirilen “Gelecekte Diyarbakır’ın Tarımsal Perspektifi” konulu çalıştayda, bölgenin mevcut tarımsal potansiyelinin artırılması için atılacak adımlar ve izlenecek politikalar masaya yatırıldı. Diyarbakır Ticaret Borsası, Dicle Üniversitesi iş birliğinde; Tarım ve Orman Bakanlığı, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Toros Tarım, Dicle Yem ve Progen’in katkıları ile gerçekleştirilen kurultay Tarımsal Üretim, Ticaret, Sanayi ve Finans başlıklarında gerçekleştirildi.

Tarım Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirisci, Eski Tarım Eski Bakanı Mehdi Eker ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da birer konuşma yaptığı çalıştayda, gerek pandeminin gerekse yaşanan sıcak savaşların tarım ve gıda üretiminin önemini insanlığa bir kez daha gösterdiği vurgulandı. Tarihsel açıdan Anadolu’nun en önemli tarım merkezlerinden biri olan bölgenin gerçek potansiyelini ortaya çıkaracak ve ürün yelpazesini çeşitlendirip, tarımsal üretimi ve istihdamı artıracak projelerin önemine dikkat çekilen çalıştayın Tarımsal Üretim ve Tarımsal Sanayi bölümlerinde, Toros Tarım adına Tarımsal Teknik ve Dijital Pazarlama Müdürü Ali Hikmet Tatarhan ve Toros Tarım Akademik Danışmanı Doç. Dr. Emin Bülent Erenoğlu da görüş bildirdi.

Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Hakan Göral: “Tarımın beşiği olan Diyarbakır’ın gelecekteki tarımsal perspektifinin şekillenmesine katkı sağlamaktan mutluyuz.”

Çalıştayın katılımcıları arasında yer alan Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Hakan Göral, Toros Tarım olarak böylesine önemli bir çalıştaya katkı vermekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Göral, “Tarihin her döneminde bereketli toprakları ile tarımın beşiği olmuş Diyarbakır’ın gelecekteki tarımsal perspektifinin şekillenmesinde rol aldık. Doğru tarım uygulamalarının gıda güvenliğini sağlamakta geleceğimiz adına ne kadar önemli olduğu pandemi döneminde net bir şekilde anlaşıldı. Tarımın geleceğini şekillendirmekte ortak aklın, bilimin ve teknolojinin izinden gidilmesi, Türkiye olarak tarımsal potansiyelimizin gerçek gücünü gösterecek. Devlet ve özel sektör iş birliği de bu potansiyelin ortaya çıkmasında çok önemli bir rol oynayacak. Çok sayıda değerli bilim insanının ve tarım profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirilen bu çalıştayın sonuçlarını, bölgede tarımın yerini belirleyecek bir projeksiyon sunması açısından sabırsızlıkla bekliyoruz,” şeklinde konuştu.