Mersin Üretim Tesisi için çevre dostu yatırım

Toros Tarım'ın üç gübre üretim tesisinden biri olan Mersin İşletmesi, tamamen gönüllülük esasıyla yeni baca gazı yıkama sistemini devreye alarak çevre dostu bir üretim tesisi olma özelliğini daha da geliştirdi. 

Sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerle bugüne kadar sektörüne birçok konuda öncülük eden Toros Tarım, Mersin Üretim Tesisi'nde devreye aldığı CAN Ünitesi Prill Kulesi Baca Gazı Yıkama Sistemi ile çevresel yatırım kapsamında yine sektöründe bir "ilk"e imza attı. Yaklaşık 35 milyon TL tutarında bir yatırımla kurulan tesis, gübre sektörü için ilk olmanın yanı sıra çevre kapsamında da Türkiye'de yapılan en büyük yatırımlar arasında yer alıyor. Tesis, baca gazı emisyon büyüklüğü ve arıtma kapsitesi ile de dünyadaki sayılı baca gazı yıkama sistemleri arasında bulunuyor.

Yaklaşık 45 yıldır üretim yapan Mersin Üretim Tesisi, 1994 yılında Nitrik Asit ünitesinde kurulan DENOX Baca Gazı Arıtma Sistemi ile de sektörüne öncülük etmişti. Toros Tarım, çevre mevzuatı açısından zorunlu bir yatırım olmamasına rağmen Prill Kulesi Baca Gazı Yıkama Sistemi'ni kurarak, daha önce de Şehircilik ve Çevre Bakanlığı tarafından kabul edilen değerlerin altında olmasına rağmen baca gazı emisyonlarını yaklaşık %85 oranında azalttı. 

Tamamen gönüllülük esasına göre gerçekleştirilen bu yatırımla gelişen ve değişen çevre mevzuatlarına hazırlık yapıldığı gibi, sürdürebilir yeni üretim politikaları geliştirmek anlamında da önemli bir adım atıldı. Toros Tarım'ın çevre duyarlılığının bir göstergesi olarak hayata geçirilen Prill Kulesi Baca Gazı Yıkama Sistemi ile Mersin Üretim Tesisi, AB ülkelerinde belirlenen yasal limitlerin de altında çalışma özelliğini kazandı.