Nevşehir Soğuk Hava Deposu’na üst düzey ziyaret

Tekfen Tarım’ın Nevşehir’de tohumluk patates depolamakta kullanılan yeraltı tesisi, Nevşehir Valisi Ali Fidan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Ebubekir Gizligider, Veysel Tiryaki, Prof. Dr. Sn. Ahmet Gümen ve il protokol üyeleri tarafından ziyaret edildi.
 
Tekfen Tarım’ın Nevşehir’de bulunan Soğuk Hava Deposu, 23 Eylül’de üst düzey misafirleri ağırladı. Nevşehir Valisi Ali Fidan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Ebubekir Gizligider, Veysel Tiryaki ve Prof. Dr. Sn. Ahmet Gümen’in yanı sıra depoyu ziyaret eden heyette Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) Genel Müdürü Uğur Erdem, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Ersin Dilber, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, şube müdürleri ve danışmanlar da yer aldı. Depoyu gezen heyet üyelerine şirket ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Tamamen bilgisayar kontrollü havalandırma ve soğutma şartlarına sahip olan 5.600 metrekare büyüklüğündeki yeraltı deposu, tarla üretiminin ardından hasat edilen tohumluk patateslerin uyku süresini geçirmesi için kullanılıyor. Toplam 8.250 ton patates tohumu saklama kapasitesine sahip olan modern tesis, Türkiye’nin en düşük fire oranıyla faaliyet gösteren patates tohum deposu olma özelliğine de sahip.