Hakan Göral KalDer Konferansı’nda

Yönetim kalitesindeki güncel yaklaşımları, sorunları ve çözümleri masaya yatırmak amacıyla KalDer tarafından her yıl düzenlenen Kalite Kongresi’nin 28’incisi 26-27 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. “Çözüm Özünde” (Fix the Basics!) teması ile düzenlenen kongre, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç ve ABD'li ekonomist Nouriel Roubini’nin açılış konuşmaları ile başladı. Ardından, özel ve paralel oturumlarda iki gün boyunca Toplum ve Kurumların Sorun Çözme Kabiliyetinin Geliştirilmesi, VUCA Dünyasında Kalite, Çevresel Sürdürülebilirlik, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kapsayıcılık, Eğitim ve 21. Yüzyılda Metropoller gibi birçok konu irdelenerek tartışıldı.

Tekfen Tarımsal Sanayi Grup Başkan Yardımcısı Hakan Göral, konferansın “Güncel Sorunlara Çözümler: Küresel ve Ulusal Boyutta Tarım ve Hayvancılık” panelinde katılımcılarla buluştu. Moderatörlüğünü Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın yaptığı panelde, Türk Traktör CEO’su Aykut Özüner ve Feyz Çiftliği sahibi Sencer Solakoğlu da yer aldı.

Hakan Göral, konuşmasına Avusturyalı yönetimbilimci Peter F. Drucker’ın “Strateji bir emtiadır, uygulanması ise sanat” sözü ile başlayarak, ortaya koyulan stratejilerin uygulanmasının ve lafta kalmamasının öneminden bahsetti. Dünyada tarımın geleceğini ve tarım sektörünün karşı karşıya olduğu sorunları rakamlarla ortaya koyan Göral, mevcut problemlere çözüm olarak tasarlanması gereken döngüsel sürdürülebilir gıda sistemi tasarımından ve bileşenlerinden bahsetti. Rakamlarla Türkiye tarımı ve iyileştirmeye açık alanlar hakkında bilgiler veren Göral, Toros ve Tekfen Tarım’ın iyi uygulamalarını örneklerle anlattı. Hakan Göral, Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu olarak yaptıkları çalışmaların uluslararası platformda da dikkat çektiğini ve Toros Tarım’ın Türkiye’de IFA tarafından Protect & Sustain sertifikası ile ödüllendirilmiş tek şirket olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.