8. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi’ne platin destek

Akdeniz Üniversitesi tarafından 12-15 Mart 2019 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 8. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi’nin ana sponsorluğunu önceki yıllarda olduğu gibi yine Toros Tarım üstlendi. Dört gün süren kongrede bitki besleme ve gübreleme alanındaki gelişmeler masaya yatırıldı.

Her üç yılda bir düzenlenen Bitki Besleme ve Gübre Kongresi’nin sekizincisi, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün organizasyonu ve Toros Tarım’ın platin sponsorluğunda 12-15 Mart tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. Bitki besleme ve gübreleme alanında faaliyet gösteren tüm sektör paydaşları ile üniversiteleri bir araya getiren kongrede, sektördeki yenilikler ve en güncel bilimsel çalışmalar paylaşıldı.

Gübre ve bitki besleme, hızla artan dünya nüfusunun beslenmesinin temeli olan tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz ediyor. Bir yandan tarımsal üretimde yeterliliğin sağlanırken, diğer yandan en önemli doğal kaynaklar olan toprak, hava ve suyun dengesinin korunması, bitki besleme ve gübrelemenin doğru bir şekilde ve bilimsel gelişmeler ışığında yapılmasını gerektiriyor.

8. Bitki Besleme ve Gübre Kongresi’nde bu çerçevede bilim camiasınca bitki besleme alanında yürütülen araştırmaların sonuçları paylaşılırken, Türk tarımını ileri taşıyacak uygulama ve yöntemler konusunda da bilgi paylaşımı yapıldı. Kongrede, Toros Tarım Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sadıkoğlu da, Türkiye’de ve dünyada gübre sektörüne yönelik ilgi çeken bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda ayrıca Toros Tarım’ın Türk çiftçisinin doğru gübreleme konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla ülke çapında sürdürdüğü eğitim faaliyetleri ve sosyal sorumluluk projeleri de aktarıldı.