Gönen Enerji

İlk organomineral gübre çeşitlerini 2017 yılında pazara sunan Toros Tarım, hem bu alandaki kapasite ve ürün çeşitliliğini artırmak hem de hammadde tedarikini güvence altına almak amacıyla 2019 yılında biyogaz ve organik gübre üreticisi Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.'nin %70'ini satın almıştır. Biyogazdan elektrik, hümik asit ve organik gübre üretmek amacıyla Altaca Enerji çatısı altında 2011 yılında kurulan tesiste, yoğun bir Ar-Ge çalışmasının ürünü olan %100 yerli ve tümüyle çevre dostu teknolojiler kullanılmaktadır.

2016 yılında merkezi İngiltere'de bulunan ADBA (Anaerobic Digestion & Bioresources Association) tarafından alanında dünyanın en iyisi seçilen tesis, biyogazdan üretilen elektrik enerjisi ve organik gübrenin sağladığı ekonomik değere ek olarak, 400 ton/gün organik atık bertarafı ile bulunduğu bölgede çevre kirliliğinin giderilmesi konusunda da çok etkin bir role sahiptir.

3,62 MW kurulu elektrik üretim kapasitesine ve yılda 15.000 ton katı organik, 10.000 ton sıvı organik gübre üretim kapasitesine sahip olan tesiste, birleşme sonrasında yapılan ek yatırımlarla organomineral gübre üretim kapasitesi yılda 35.000 tona yükseltilmiştir.