Besin elementleri bitkiler ve insanlar için gıdadır!

13 Ekim Dünya Gübre Günü'ne özel besin elementleri posterimizi inceleyebilirsiniz.

Günümüzün En Önemli Sorunlarından Biri: İş Sağlığı ve Güvenliği

İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili hazırladığımız özel dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Dünya Sulak Alanlar Günü

Yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturan sulak alanlar, yalnız bulundukları ülkenin değil, tüm dünyanın doğal zenginlik müzeleri. Sulak alanlar yok olurken sadece ekosistemler değil, çevresindeki sosyoekonomik ve sosyokültürel yaşam da yok oluyor.

Tarımda Verimlilik Nasıl Artırılabilir?

Tarım, tarih boyunca insanlığın var oluşunun temel dayanaklarından biri olmuştur. İnsanoğlunun varlığı, yeterli gıda teminin devamlılığına bağlıdır. Tarım da gıda temininin ana araçlarından biridir. Dünyadaki siyasi, ekonomik, sosyal ya da teknolojik ilerlemeler, bu gerçeği değiştirmemektedir. Beslenme ihtiyacı devam ettiği sürece, tarım da insanoğlunun hayatındaki temel rolünü sürdürecektir.

Tarımın Kökenleri ve Medeniyetlerin Doğuşu

Tarımın, medeniyetlerin doğuşundaki rolü için özel dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Dünya Gübre Günü kutlu olsun!

İnsanlığın en önemli buluşlarından biri olan gübre, milyarlarca insanı açlıktan kurtardığı gibi gelecek adına gıda güvenliğimizi de garanti altına alıyor.

Ormanlarımızı Korumamızı Gerektiren 10 Neden

Ormanlarımız ile ilgili hazırladığımız özel dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 İpucu!

Sağlıklı bir yaşam ile ilgili hazırladığımız özel dosyamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye'nin Su Gerçekleri

Türkiye'nin Su Gerçekleri ile iligli hazırladığımız özel dosyamızı inceleyebilirsiniz.

2016 Dünya Toprak Günü

Toprak, yaşamın kaynağıdır. Toprak insana değil, insan toprağa bağlıdır. Bu bağlamda toprağın öneminin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve küresel bir farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) öncülüğünde 2002 yılından bu yana her yıl 5 Aralık tarihi “Dünya Toprak Günü” olarak kutlanıyor.

Çiftçi Geleceğini Yakıyor

Anız yakılması insan ve diğer canlıların sağlığı, toprak kalitesi, çiftçi geliri ve iklim değişimleri bakımından büyük zararlar yaratıyor.

2015 Uluslararası Toprak Yılı

Birleşmiş Milletler, 2014 Aralık ayında aldığı kararla 2015'i “Uluslararası Toprak Yılı” ilan etti.

Toprağın Başı Dertte, Toprak Ana Dert Yanıyor

Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkanı ve TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit'in dilinden, toprak ananın insanoğluna feryadı...

Anadolu Uygarlıklarının İzinde Buğday

İç Anadolu dendiğinde, hiç kuşkusuz ilk akla gelen tarım ürünü buğdaydır. Buğday, ekonomik öneminin yanında, İç Anadolu’nun toplumsal ve kültürel, hatta arkeolojik bir değeridir.

Ege’nin hazinesi: Zeytin

Dünyada hiçbir bölge, Ege kadar zeytinle özdeşleşmemiştir. Zeytin’in Ege’deki tarihi, mitoloji ile başlar.

Dünün Fidanları, Bugünün Ağaçları

Nihat Gökyiğit’in öncülüğünde Türkiye’de ilk kez 2005 yılında başlatılan ağaç tarımı 10. yılına ulaştı. Dikildiklerinde boyları 10-15 santimetre olan fidanlar, bugün 6-7 metre yüksekliğinde birer ağaç oldular.

Mevsimlik Tarım İşçileri Sorunu ve Toplumsal Duyarlılık

Tarım alanında gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle hem sektörün hem de sektör paydaşlarının sorunlarına eğilen Toros Tarım, “Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı”na da destek veriyor.

Dünyayı Etkileyen Tehdit: “Gizli Açlık”

Bitkiler, topraktaki mikro besin eksikliği nedeniyle fakirleşirken, insanlar da tükettikleri bitkilerin yeterli mikro besinleri içermemesinden dolayı sağlıklı beslenemiyor.

Dünyada ve Türkiye’de Zirai Hastalık ve Zararlılarla Mücadele

Bugün, tarım alanında sahip olduğumuz bilgi birikimi çok yüksek boyutlara ulaştı. Fakat zirai hastalık ve zararlılar, tüm emeklerimizi bir kalemde silebiliyor.

İyi Tarım Uygulamaları

Tarımsal üretim sistemini sosyal açıdan sürdürülebilir, ekonomik açıdan kârlı ve verimli, insan sağlığını koruyan ve çevreye önem veren bir hale getirmeyi amaçlayan İyi Tarım Uygulamaları tüm dünyada günden güne önem kazanıyor.